رأی وحدت رویه شماره ۸۲۵ مورخ ۱۳۹۹/۷/۱ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

رأی وحدت رویه شماره ۸۲۵ مورخ ۱۳۹۹/۷/۱ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شماره دادنامه : ۸۲۵         تاریخ دادنامه : ۱۳۹۹/۷/۱   شماره پرونده: ۹۹۰۰۲۸۶

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

اعلام کننده تعارض: معاون نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری

موضوع : اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب دیوان عدالت اداری

 گردش کار: در خصوص احتساب فاصله بین فراغت از تحصیل دانش آموزان دانشسراهای مقدماتی تا زمان استخدام در آموزش و پرورش، شعب دیوان عدالت اداری آراء معارضی صادر کرده اند. بدین نحو که شعبه ۲۵ تجدیدنظر با این استدلال که دانش آموزان دانشسراها پس از فارغ التحصیلی به استخدام در می‌آیند ولی فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم از ابتدای تحصیل به استخدام در می آیند و دانش آموزان دانشسراها از شمول آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری خارج هستند، حکم به رد شکایت صادر کرده است. اما شعبه ۲۹ تجدیدنظر به استناد آراء شماره ۷۵۸-۱۵؍۱۱؍۱۳۸۵، ۶۵۴-۶؍۸؍۱۳۸۶ و ۱۵۳-۱۲؍۳؍۱۳۸۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و این که عدم اشتغال به کار شاکیان مستند به فعل آنان نبوده است، حکم به ورود شکایت صادر کرده است.  با توجه به مراتب رفع تعارض و صدور رأی وحدت رویه درخواست شده است.

تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۰

تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۰

سازمان سنجش آموزش کشور زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. بر این اساس ثبت نام آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۰ در آذرماه انجام می شود. زمان ثبت‌نام آزمون سراسری ۱۴۰۰ نیز بهمن‌ماه سال جاری است.

همچنین زمان برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۰ در اسفندماه ۱۳۹۹ و زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در خرداد ۱۴۰۰ تعیین شده است.

گفتنی‌ست زمان برگزاری آزمون دکتری سال جاری نیز اسفند ۱۳۹۸ بود اما به دلیل شیوع بیماری کرونا به تعویق افتاد و نهایتاً‌ در تیرماه ۱۳۹۹برگزار شد.

رأی وحدت رویه شماره ۶۹۷مورخ ۱۳۹۹/۵/۲۱ هیات عمومی دیوان عدالت اداری

رأی وحدت رویه شماره ۶۹۷مورخ ۱۳۹۹/۵/۲۱ هیات عمومی دیوان عدالت اداری

تاریخ دادنامه : ۱۳۹۹/۵/۲۱     شماره دادنامه: ۶۹۷     شماره پرونده : ۹۸۰۴۲۱۶

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

اعلام‌کننده تعارض : آقای مصطفی قاسمی ده چشمه

موضوع: اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب دیوان عدالت اداری

گردش کار : بر اساس شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور که در تاریخ ۱۳۹۶/۶/۳ برگزار شده است صرفاً دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی دامپزشکی مجاز به انتخاب شغل کاردانی دامپزشکی بوده و دارندگان مدارک تحصیلی پایین‌تر و بالاتر مجاز به انتخاب شغل مذکور و شرکت در آزمون نبوده‌اند. برخی از شرکت‌کنندگان در آزمون علاوه بر داشتن مدرک کاردانی، فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته بوده ولیکن مدرک آنها در زمان آزمون صادر نشده است. در خصوص امکان و یا عدم امکان شرکت این قبیل از فارغ‌التحصیلان در آزمون استخدامی، شعب دیوان به شرح زیر آراء متعارض صادر کرده‌اند.