11 تير 1399 ساعت 9 و 38 دقیقه
وابسته کردن اعتبارات قوه قضائیه به درآمدهای آن عدالت را خدشه دار می کند
وابسته کردن اعتبارات قوه قضائیه به درآمدهای آن عدالت را خدشه دار می کند
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حوزه مسائل مالی وابسته کردن اعتبارات قوه قضاییه به درامدهای آن، مسائلی را برای این قوه ایجاد می کند و ممکن است تاثیر منفی در رای قضات برجای گذاشته و عدالت را مخدوش کند.
به گزارش روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست شورای قضایی استان با مجمع نمایندگان استان کرمان افزود: وابسته کردن اعتبارات قوه قضاییه به درامدهای آن با برخی از سیاست های این قوه از جمله در کاهش ورودی به دستگاه قضایی همخوانی ندارد.

وی تاکید کرد: اگر اعتبارات خاص در اختیار ریاست قوه قضائیه وجود نداشت، بسیاری از پروژه های قوه قضائیه در استان کرمان اجرایی نمی شد.

وی ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و سالروز شهادت شهید آیت الله بهشتی افزود: در حال حاضر 32  حوزه قضایی فعال در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد 18 دادگستری، 7 دادگاه عمومی و 7 دادگاه عمومی بخش هستند و در مجموع 373 قاضی مشغول به فعالیت هستند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که در حال حاضر 53 درصداز پست های قضایی استان کرمان دارای تصدی و 47 درصد بلاتصدی هستند، اظهارداشت: میانگین کشوری در قبال هر 100 هزار نفر جمعیت 13.8 قاضی است که این میانگین در استان کرمان تقریبا 12 قاضی است.

موحد ضمن اشاره به اینکه میانگین تعداد قضات در استان کرمان به ازای هر 100 هزار نفر، هشت قاضی بوده است، تصریح کرد: این تعداد با اجرای طرح های بومی گزینی به 12 قاضی به ازای هر 100 هزار نفر افزایش یافته است.

وی یادآور شد: از دی ماه ال گذشته تا پایان فرودین ماه 76 درصد از پرونده های معوق تعیین تکلیف شده است و استان کرمان در این زمینه نیز کارنامه درخشانی داشته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان به اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان در استان کرمان به عنوان یک طرح ابتکاری اشاره و بیان کرد: این طرح هم اکنون در سطح کشور اجرایی شده و در قالب اجرای این طرح در استان کرمان، همکاران قضایی و حقوقدانان با حضور در 120 مسجد، مردم را هدایت و راهنمایی می کنند.

موحد با اشاره به این مطلب که در گذشته بخش قابل توجهی از قضات استان کرمان غیر بومی بوده اند، گفت: از انجا که قضات غیر بومی ماندگاری ندارند و با انتقال آنها از استان بخشی از تجارب استان در حوزه قضائی از دست رفته و ضعفی در وضعیت قضایی ایجاد می شود، با بومی گزینی از بروز این آسیب جلوگیری شده است.

وی به اجرای چهار دوره قاضی بومی گزینی در استان کرمان طی سال گذشته، گفت: تعداد قضات غیربومی استان کرمان از 26 درصد به 14 درصد رسیده است و استان کرمان در حوزه قضات به جایگاهی رسیده که می توان قضات مورد نیاز جنوبشرق کشور را تامین کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در حوزه کارکنان اداری نیز یک هزار و 376 نفر در استان کرمان مشغول به فعالیت هستند و در قابل هر قاضی حدود سه کارمند را داریم که این وضعیت در سال جاری بهبود یافته است اما با توجه به این موضوع هنوز هم تعداد زیادی از پست های اداری این سازمان بلاتصدی است.

موحد اظهارداشت: در کنار واحدهای قضایی فعال در استان کرمان، 317 شعبه شورای حل اختلاف در این استان فعالیت دارند و یک هزار و 445 نفر از افراد معتمد و با نفوذ جامعه در این شعب مشغول به خدمت هستند و عمده کار آنها متمرکز بر صلح و سازش است.
وی ادامه داد: در سال گذشته 47 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان کرمان منتهی به صلح و سازش شده و شوراهای حل اختلاف استان کرمان رتبه دوم کشوری را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: شوراهای حل اختلاف استان کرمان در سال گذشته یک هزار و 430 زندانی را با صلح و سازش از زندان ها آزاد کرده اند و رتبه برتر کشوری را در این زمینه به خود اختصاص داده اند.

موحد بر پیگیری وضعیت کاری اعضای شوراهای حل اختلاف استان به منظور افزایش انگیزه کاری و حل و فصل مسائل استخدامی آنها تاکید کردو گفت: در سال گذشته در مجموع 729 هزار پرونده به مراجع قضایی استان کرمان وارد شده است و به طور متوسط هر قاضی دراستان به دو هزار پرونده رسیدگی کرده اند.

وی ادامه داد: استان کرمان در حوزه دادرسی های الکترونیک یک استان پیشتاز به شمار می رود و روز گذشته یک جلسه دادگاه کیفری یک با نظارت مستقیم ایت الله رئیسی برگزار شده است.

وی با تاکید بر این مطلب که تلاش استان کرمان در حوزه فناوری اطلاعات در کشور بی نظیر است، تاکید کرد: در سال گذشته یک هزار و 880 فقره دادرسی الکترونیک داشته ایم و یک هزار و 100 مورد از این دادرسی ها در دوران کرونا بوده است.

رئیس شورای قضایی استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته 170 جلسه ویدئو کنفرانس برای امور اداری و آموزشی در دادگستری کل استان کرمان برگزار شده است، گفت: در حال حاضر  84 درصد اوراق قضایی استان کرمان به صورت الکترونیک در سامانه ثنا ابلاغ می شود.

موحد افزود: در حوزه حمایت قضائی از سرمایه گذاری در سال گذشته 132 پرونده حمایت قضایی و سرمایه گذاری، رونق تولید و جهش تولید مورد حمایت قرار گرفته است و برآوردها نشان می دهد اگر این حمایت ها با همکاری سیستم بانکی و اجرایی انجام نمی شد، بالغ بر 8 هزار نفر شغل خود را از دست می دادند و این اقدام استان کرمان را جز پنج استان برتر کشور از سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان کرمان آمادگی دارد که همواره در مسیر رفع موانع موجود در مسیر سرمایه گذاری اقدام کند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان تعیین تکلیف کارخانه قند بردسیر را یکی از نمونه های حمایت قضایی از سرمایه گذاری در استان کرمان برشمرد.

موحد یادآور شد: در حوزه کاهش جمعیت کیفری زندان ها نیز کارهای خوبی در استان کرمان انجام شده است و برای اولین بار در استان کرمان ورودی به زندان ها در سال گذشته 15.5 درصد ودر سه ماهه ابتدای امسال 32 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به این مطلب که درحوزه عمرانی پروژه های متعددی در استان کرمان احداث شده که بخشی به بهره برداری رسیده و بخشی نیز در دست احداث است، گفت: دادگاه بخش ساردوئیه دادگستری نرماشیر، دادگستری ریگان، دادگستری فهرج، دادگستری رودبار جنوب و مجتمع قضایی شهید باهنر کرمان در سال 97 به بهره برداری رسیده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: احداث ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بافت با 75 درصد پیشرفت، دادسرای عمومی و انقلاب شهربابک با 80 درصد پیشرفت فیزیکی، دادگاه عمومی بخش زهکلوت با 100 درصد پیشرفت فیزیکی، مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی با 40 درصد پیشرفت فیزیکی، ساختمان دادگاه عمومی ارزوئیه با 35 درصد پیشرفت فیزیکی و منازل سازمانی این دادگستری در دست انجام است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان نیز در این نشست با بیان این مطلب که برای  پیاده کردن مکتب حاج قاسم در کشور باید از کرمان و هر یک از ما از خودمان شروع کنیم، گفت: درمکتب حاج قاسم سلیمانی سهل انگاری راه ندارد.

شهباز حسن پور افزود: اختلاف سلیقه در همه نهادها وجود دارداما خط قرمز همه ماب اید ولایت و رهبری و دفاع از آرمان های نظام و شهدا باشد.

وی تاکید کرد: امروز محبوب ترین چهره بعد از رهبر معظم انقلاب اسلامی،  ایت الله رئیسی هستند و در استان کرمان نیز در دوران مدیریت جناب آقای موحد کارهای بزرگی انجام شده که مردم به خوبی این خدمات را درک کرده اند .

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: با همکاری دستگاه قضایی می توان بسیاری از گره های موجود در مسیر اشتغال و سرمایه گذاری را رفع کرده و از این رهگذر به توسعه معیشت و رفاه مردم کمک کرد
دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.